10 עובדות מעניינות על האריה

אחת החיות המרשימות ביותר בטבע אם לא המרשימה ביותר, היא האריה. הוא אצילי, מלכותי, ואפילו קצת סנוב.

כולנו מכירים את האריה. החתול הגדול עם הרעמה המגניבה מסביב לראש. אותו אחד שהיה במלך האריות. הטורף הזה שכל הזברות מפחדות ממנו ונמצא באפריקה. הכל נכון. אבל חתול גדול זה הוא הרבה יותר מסתם טורף שחי באפריקה. הנה עשר סיבות למה:

  1. הם חברותיים

אריות הם חיה שלא נהנות מבדידות. הם חיים בלהקות גדולות כאשר בדרך כלל יש בין שניים לשלושה זכרים, לכל אחד יש בין שלוש לארבע נקבות, והגורים.

לעיתים ניתן לראות גם להקות בהן יש אריה זכר אחד ומספר נקבות. בלהקה, האריה הזכר הוא השולט והוא היחיד שמרבה את הנקבות. אם אריה אחר מעוניין להרבות את הנקבות, הם יילחמו עד שיישאר אחד מהם והוא יוכל לקחת את הנקבות אליו.

הצאצאים מתרבים עם להקות אחרות בדרך כלל אך ישנם מקרים בהם נראו צאצאים מאותה להקה שמתרבים יחד. כלומר הם אחים מאב והם מתרבים יחד. לכן, מבחינה מדעית, ניתן להניח שנלה וסימבה אחים. כיוון שמופסה הוא הזכר אלפא. הרסנו לכם את הילדות?

  1. לזכר ולנקבה יש תפקיד שונה

בתוך הלהקה, לזכר ולנקבה יש תפקידים שונים. הזכר אחראי על הגנת הלהקה וזהו.

מי שלמעשה צדה, מגנה על הגורים, ולעיתים מגנה על הלהקה גם היא, היא הנקבה שעושה את רוב העבודה למרות שהלביאה צדה, האריה הוא זה שיאכל ראשון מבין חברי הלהקה, לאחר מכן הצאצאים, ואז הלביאות.

  1. לא נשאר להם הרבה שטח

האריות נמצאים בבעיה כיוון שהרבה מאוד שטח שהם חיו עליו הפך לעירוני. כך נוצר מצב שמינים רבים של אריות נכחדו או נמצאים בסכנת הכחדה.

  1. הם נמצאים בטבע רק באפריקה

בעבר, היה ניתן לראות אריות ברחבי אפריקה, אירופה ואסיה. כיום ניתן לראות אריות רק באפריקה. הסיבה לכך היא השטחים הלא מיושבים העצומים שנמצאים באפריקה, כמו גם המשאבים העצומים שמדינות משקיעות על מנת לשמר את מקומות המחייה שלהם ואיסור הבנייה בהם.

ניתן לראות אריות בטבע מחוץ לאפריקה רק במקום אחד. בפארק הלאומי "סאסאן גיר" בהודו, ישנם בין 350 -400 אריות הודים, היחידים שנשארו מהמין שהם, שהפארק דואג לרווחתם ומנסה להציל את המין לפני שיהיה מאוחר מדי.

  1. הוא שואג חזק

אחד הדברים שהכי מזוהים עם האריה זו שאגתו החזקה שיכולה להגיע עד שמונה קילומטרים. ככה האריה מסמן את הטריטוריה שלו, ומזהיר אחרים שלא יתקרבו לשטח שלו.

  1. הוא רץ מהר

כמו כל אחד אחר ממשפחת החתוליים, האריה יודע לרוץ ולזנק בצורה מדהימה. הוא אמנם לא טוב כמו אחיו למשפחה, הצ'יטה, הטיגריס, או הברדלס, אבל הוא בהחלט ניחן ביכולות אתלטיות מרשימות.

כיוון שהאריה איזו זקוק ליכולות ריצה לטווח רחוק, יכולות הריצה שלו לטווח קצר הן המרשימות באמת. הוא יכול להגיע למהירות של 80 קמ"ש בריצתו ולזנק למרחק של 10 מטרים!

  1. הוא לא באמת מלך הג'ונגל

הביטוי המוכר "מלך הג'ונגל" הוא לא מדויק ביחס לאריה. האריה לא נהנה מחיים באזורים מיוערים ולמעשה מעדיף לחיות באזורים צחיחים ומדבריים.

הוא לא נהנה מגבעות והרים ומעדיף סביבה מישורית. ניתן להניח שהביטוי הגיע מתוך ההנחה שאפריקה מלאה בג'ונגלים, ולכן האריה חי בג'ונגלים.

  1. אפשר לדעת בערך בן כמה הוא

אם אתם מעוניינים להבין גיל של אריה מסוים, אתם יכולים ללכת לפי הכלל המדעי שאומר, שככל שהרעמה של האריה כהה יותר, הוא יותר מבוגר. הפיגמנטים בשיער של האריה מכהים עם הגיל מה שמשפיע בעיקר על הפרווה.

  1. הוא הולך מגניב

כמו כל שאר הפריטים במשפחת חתולים, האריה נראה שהוא הולך על קצות האצבעות. למעשה, העקב של האריה מעולם לא נוגע בקרקע, והוא באמת הולך רק על קצות האצבעות שלו. תכונה זו, בנוסף לרעמה, הם אלו שנתנו לו את הכינוי "מלך".

  1. הוא ישן המון

עוד תכונה שמשותפת למשפחת החתולים היא הנטייה שלהם לישון הרבה. וכשאנחנו כותבים הרבה, אנחנו מתכוונים המון. האריה יכול לישון עד 20 שעות כל יום! זה נובע מכך שהשינה של האריה קלה מאוד ולכן הוא ישן שינה קלה לאורך זמן מאשר שינה עמוקה לפחות זמן.

לסיכום, האריה הוא בהחלט חיה מגניבה שיש המון מה ללמוד ולקחת ממנה. היא בסכנת הכחדה וניתן למצוא באינטרנט מגוון מקומות דרכם ניתן לעזור לאריות.

בנוסף, כמו שאתם רואים, יש בין החתול שלכם בבית לאריה הרבה דמיון. רק שהוא קטן יותר.. תקנו לו אוכל איכותי לחתולים על מנת לחזק אותו שיהיה כמו אריה!

אולי יעניין אותך גם